Sharp 85HP5265E
85", QLED, 4K, 2025, EU
was CHF829.–
Delivered Wed, 20.5.
5 pieces in stock
free shipping
Display size (inches)6
Product details
  • Integration of Google TV for centralized media management
  • Personalized profiles for individual recommendations
  • Voice control via Google Assistant for easy operation
  • Modern image upscaling technology for optimized 4K playback.
Key specifications
Display size (inches)
85"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
85HP5265E
Release date
Sales rank in Category TV
54 of 2111
May include power adapter
Yes
Black
TV properties
TV type
LCD TV
Country code
EU
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
85"
Backlight
Direct LED
Screen size (cm)
215 cm
Display
LCD
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
24 W
Operating system
Google TV
TV tuner
Analog & Digital
Built-in speakers
Dolby AtmosStereo (2.0)
Foot type
Side feet
Further features
Voice control
Mounting
VESA wall mount
600 x 400 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Jack 3.5mm (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ALLMeARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
125 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V