Sharp 55HP5265E
55", QLED, 4K, 2025
Delivered the day after tomorrow
Only 1 piece in stock
free shipping
Display size (inches)6
Product details
  • QLED technology for vibrant colors and contrasts
  • Active Motion 1000 for smooth image rendering
  • Support for Dolby Vision and Dolby Atmos
  • Integrated smart features with Google TV
  • Versatile digital signal formats (DVB-C, DVB-S, DVB-T).
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
11 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
55HP5265E
Release date
Sales rank in Category TV
285 of 2111
May include power adapter
Yes
Black
TV properties
TV type
QLED TVSmart TV
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
Direct LED
Screen size (cm)
139 cm
Display
LCD
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
24 W
Operating system
Google TV
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2PALSECAM
Built-in speakers
Dolby AtmosStereo (2.0)
Picture modes
Game
Foot type
Side feet
Audio formats
AACAC3DTSE-AC-3FLACLPCMM4AMPEG Audio Layer III (mp3)OggWAV
Video file formats
3gp3GPPASFAVIDATflvH.264H.265MKVmovmp4MPEGMPGTPTRPTSVOBVP9WebM
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Jack 3.5mm (1x)
Data ports
CI slot (1x)RF / Coaxial IN (2x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ALLMeARCHDMI 2.1
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
73 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V