LC-Power LC-M49-DFHD-144-C-Q
3840 x 1080 pixels, 49"
Delivered between Mon, 18.5. and Tue, 19.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Key specifications
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display technology
QLED
Refresh rate
144 Hz
Monitor equipment
HDR functionality
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (3x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LC-Power
Category
Monitor
Manufacturer No.
LC-M49-DFHD-144-C-Q
Release date
Sales rank in Category Monitor
158 of 3469
May include power adapter
Yes
Display properties
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display size (inches)
49"
Screen size (cm)
124.50 cm
Image resolution
3840 x 1080 pixels
Pixel pitch
0.10 mm
Display technology
QLED
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
32:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
3000:1
Response time (grey-to-grey)
6 ms
Brightness
350 cd/m²
Colour space coverage
Adobe RGB: 95%DCI-P3: 72%NTSC: 100%sRGB: 100%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1800R
Features + Functions
Monitor equipment
HDR functionality
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
Adaptive SyncAMD Freesync Premium
HDR Certification
Vesa DisplayHDR 400
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Tiltable
VESA wall mount
75 x 75 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (3x)
DisplayPort version
1.2
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)