AOC C27G4ZXU
1920 x 1080 pixels, 27"
Delivered Tue, 19.5.
Only 4 pieces in stock
free shipping
Colour4
Product details
Start your gaming journey with the C27G4ZXU 27" Full HD curved monitor, which offers a sharp 1920x1080 resolution and an exceptional 280 Hz refresh rate for unrivalled smooth gameplay. Its fast VA panel offers a response time of up to 1 ms GtG and ensures a fast and responsive display. The height-adjustable eSports base offers ergonomic comfort during extended gaming sessions, complemented by functions such as a USB hub for seamless connectivity and low input lag for a competitive edge. The G-Menu software allows you to customise your experience effortlessly, making this monitor the ultimate choice for unlocking your potential.
Key specifications
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display resolution
Full HD
Display technology
LED
Refresh rate
280 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-B
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
AOC
Category
Monitor
Manufacturer No.
C27G4ZXU
Release date
Sales rank in Category Monitor
429 of 3469
May include power adapter
Yes
Display properties
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.50 cm
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Display resolution
Full HD
Pixel density
82 ppi
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
280 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
4000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Reaction time MPRT
0.30 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
16.70 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 92 %sRGB: 124%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1500R
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMIUSB
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustableRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm