AOC C27G4ZXE
1920 x 1080 pixels, 27"
Delivered the day after tomorrow
9 pieces in stock
free shipping
Colour3
Product details
Enhance your gaming experience with the AOC C27G4ZXE, carefully designed for your perfect gaming performance. This 27-inch curved monitor features a Fast VA panel with 1 ms GtG, 280 Hz refresh rate and lightning-fast 0.3 ms response time. Master your gaming challenges with low input lag, eye-pleasing graphics thanks to Adaptive Sync technology and HDR 10 for crystal clear graphics and fast response times. With the eSports base and the AOC GMenü, you play at the forefront and stay in control of your gaming experience at all times.
Key specifications
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display resolution
Full HD
Display technology
WLED
Refresh rate
280 Hz
Monitor equipment
HDR functionalitySlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
AOC
Category
Monitor
Manufacturer No.
C27G4ZXE
Release date
Sales rank in Category Monitor
428 of 3469
May include power adapter
Yes
Exact colour description
Foot colour: BlackFront frame: BlackRear housing colour: Black
Display properties
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Display resolution
Full HD
Pixel density
82 ppi
Display
LCD
Display technology
WLED
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
280 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
4000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Reaction time MPRT
0.30 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 92 %sRGB: 125.9%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1500R
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMI
Sync-Technology
Adaptive SyncAMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Tiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.4
Audio Connections
Jack 3.5mm Out (1x)