STMicroelectronics Lithium backup battery suitable for Datex Monitor CardioCap 5 M4T28-BR12SH1
480 mAhDelivered between Mon, 29.6. and Fri, 24.7.
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
free shipping
Product details
The lithium battery from STMicroelectronics is a perfect fit for the Datex Monitor CardioCap 5 Ref. M4T28-BR12SH1, Timekeeper Snaphat, 12.5PF 2.8 Volt 0.48 Ah. Its dimensions are approximately 21.3 x 13.7 x 6.6 mm, with an approximate weight of 3 grams. This is not an original Datex replacement part - it is not rechargeable.
Battery type | Special battery |
Voltage | 2.80 V |
Battery type | Lithium |
Item number | 39073105 |
Manufacturer | STMicroelectronics |
Category | Batteries |
Manufacturer No. | AKKP-110703 |
Release date | 2.10.2023 |
Voltage | 2.80 V |
Battery type | Lithium |
Battery capacity | 480 mAh |
Rechargeable | Not rechargeable |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 3.48 kg |
Height | 6.60 mm |
Weight | 3 g |
Ingredients | STMicroelectronics lithium battery exactly fits Datex Monitor CardioCap 5Ref. M4T28-BR12SH1, Timekeeper Snaphat, 12.5PF2.8 Volt 0.48 Ah, dimensions approx. 21.3X13.7x6.6mm, approx. weight 3 gramsNot an original Datex spare part - Not rechargeable! |
Specifications may include unverified machine translations.
30-day right of return if unopened
No warranty
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- STMicroelectronicsNot enough data
- 1.Absina0 %
- 1.AccuCell0 %
- 1.Audisana0 %
- 1.Blaupunkt0 %
Warranty case duration
- 1.Ansmann0 days
- 1.Coast0 days
- 1.Duracell0 days
- 1.Energizer0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Batteries» category returned?
- 1.Acconic0 %
- 1.Arcas0 %
- 1.Blaupunkt0 %
- 1.Goobay0 %