Sharp 55HL4265E
55", LED, 4K, 2025
Delivered Sat, 16.5.
More than 10 pieces in stock
free shipping
Display size (inches)3
Product details
  • Integrated Google TV for easy access to streaming services
  • Support for Dolby Vision for improved picture quality
  • Dolby Atmos for an impressive sound experience.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
LED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
11 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
55HL4265E
Release date
Sales rank in Category TV
98 of 2102
May include power adapter
No
Black
TV properties
TV type
LED TV
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
Direct LED
Screen size (cm)
139 cm
Display
LCD
Display technology
LED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Features + Functions
Audio output
24 W
Operating system
Google TV
TV tuner
AnalogueDigitalDVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Built-in loudspeaker
Foot type
Side feet
Audio formats
AACAC3DTSFLACLPCMM4AWAV
Video file formats
3gp3GPPASFAVIDATflvMKVmovmp4MPEGMPGTPTRPTSVOBVP9WebM
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Headphone output (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
eARC
Power supply
Power consumption
62 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V