Sharp 50HL4265E
50", LCD, 4K
was CHF423.–
Delivered the day after tomorrow
10 pieces in stock
free shipping
Display size (inches)3
Product details
  • Support for Dolby Vision for enhanced picture quality
  • Integrated Google TV for easy access to streaming services
  • Dolby Atmos for an immersive sound experience
  • Three HDMI ports for versatile connectivity options
  • Energy efficiency class F.
Key specifications
Display size (inches)
50"
Display technology
LCD
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
9.70 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
50HL4265E
Release date
Sales rank in Category TV
494 of 2102
External links
May include power adapter
Yes
Black
TV properties
TV type
LED TVSmart TV
Display properties
Display size (inches)
50"
Screen size (cm)
126 cm
Display
LCD
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
60 Hz
Features + Functions
Audio output
24 W
Operating system
Google TV
Further features
Voice control
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
58 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V