Samsung Lu28h750uquxen
3840 x 2160 Pixels, 28"
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
Key specifications
Monitor type
PC monitor
Display resolution
4K
Display technology
LED
Refresh rate
60 Hz
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
Monitor
Manufacturer No.
LU28H750UQUXEN
Release date
Colour
Colour
BlackSilver
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
PC monitor
Display size (inches)
28"
Screen size (cm)
70.80 cm
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Display resolution
4K
Display technology
LED
Panel technology
TN
Refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
sRGB: 125%
Viewing angle (H)
170°
Viewing angle (V)
160°
Features + Functions
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Tiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
DisplayPort version
1.2
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)USB-A 3.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)