Samsung LS34J550WQRXEN
3440 x 1440 pixels, 34"
CHF275.–currently CHF365.06 new
Delivered between Fri, 15.5. and Thu, 21.5.
Buy used from
free shipping
Used offer
Condition
Used
Purchased on
WarrantyNo warranty
Product details
Key specifications
Monitor type
Gaming monitor
Display resolution
WQHD
Display technology
LCD
Refresh rate
60 Hz
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-A
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
Monitor
Manufacturer No.
LS34J550WQRXEN
Release date
Colour
Colour
Blue
Exact colour description
DARK BLUE GRAY
Display properties
Monitor type
Gaming monitor
Display size (inches)
34"
Screen size (cm)
86.70 cm
Image resolution
3440 x 1440 pixels
Display resolution
WQHD
Pixel pitch
0.23 mm
Display technology
LCD
Panel technology
VA
Refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
21:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
3000:1
Response time (grey-to-grey)
4 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
8 bits
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Tiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.2
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 1.0 (1x)USB-C 4 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)