Philips EP2231/40
Product details
Coffee machine features | Touch screen |
Drinks at the touch of a button | Cappuccino, Espresso |
Water tank capacity | 1.80 l |
Capacity bean container | 275 g |
Depth | 37.10 cm |
Width | 24.60 cm |
Item number | 12733718 |
Manufacturer | Philips |
Category | Automatic coffee makers |
Manufacturer No. | EP2231/40 |
Release date | 29.7.2019 |
May include power adapter | Yes |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Material group | Plastic |
Material | Ceramic grinder, Stainless steel |
Milk system | Removable milk container |
Pump pressure | 15 bar |
Target group | Budget |
Water tank capacity | 1.80 l |
Milk container capacity | 0.26 l |
Power | 1500 W |
Mains voltage | 230 V |
Cable length | 1 m |
Energy efficiency class 2020 | A |
Country of origin | Romania |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
Depth | 37.10 cm |
Width | 24.60 cm |
Height | 43.30 cm |
Weight | 8 kg |
Length | 49.50 cm |
Width | 29 cm |
Height | 47.50 cm |
Weight | 9.10 kg |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 1.Tchibo3.6 %
- 2.Philips3.7 %
- 3.Krups4.7 %
- 4.De'Longhi4.9 %
- 5.Koenig5.3 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 5.Saeco5 days
- 5.Siemens5 days
- 8.Koenig7 days
- 9.Philips9 days
- 10.De'Longhi11 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Automatic coffee makers» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 4.De'Longhi2.4 %
- 5.Melitta2.5 %
- 6.Philips2.7 %
- 7.Gaggia3 %
- 8.Siemens4.6 %