Panasonic Akku UR16650ZTA Pluspol flach
2500 mAh
Delivered between Mon, 18.5. and Tue, 19.5.
6 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
Free shipping starting at 50.–
Product details
A cell specifically designed for battery carriers. Sanyo UR16650ZTA Li-Ion battery. Flat positive terminal, 65 x 16.4 mm. Capacity: 2500 mAh. Nominal voltage: 3.7 V. Charge termination voltage: 4.35 V. Discharge current: 2C - 5 A. Discharge termination voltage: 2.7 V. Charge current: 1750 mAh. Positive terminal: flat (Flat Top). Protection: none. Composition: LiCo (ICR). Diameter: 16.40 mm ± 0.15 mm. Height: 65.0 mm ± 0.15 mm. Weight: 39 g ± 1 g. Charging method: CC-CV. Safety notes: Lithium cells should only be operated with protective electronics! Please note that lithium cells may only be used by qualified personnel. Improper handling or short circuits can lead to fire or explosion. Additional features: Lithium-ion batteries are thermally stable and do not suffer from memory effect. They operate based on lithium and are characterized by a high energy density. Technical specifications for Sanyo UR16650ZTA 2500 mAh 3.6 V - 3.7 V Li-Ion battery. Notes: Charging lithium-ion batteries requires a special charger that charges the batteries using a specific charging method (CCCV = constant current, constant voltage). The batteries must not be charged above a voltage of 4.2 volts, as this poses a risk of fire and explosion. It is beneficial to charge the batteries only up to about 4.1 volts, as this significantly increases their lifespan and number of charge cycles (potentially up to doubling). Only lithium-ion chargers should be used for charging. However, cheap chargers often have the disadvantage of not shutting off safely after the charging process ends, continuing to charge the batteries with a small current, which can be dangerous. Furthermore, batteries and accumulators must not be disposed of in household waste!.