LG UltraGear 27GP850-B
2560 x 1440 pixels, 27"
CHF245.–currently CHF429.– new
Delivered between Fri, 15.5. and Thu, 21.5.
Buy used from
free shipping
Used offer
Condition
Used
Description
Perfect condition. Original packaging is available.
Purchased on
WarrantyNo warranty
Product details
Key specifications
Monitor type
Gaming monitor
Display resolution
WQHD
Display technology
LED
Refresh rate
165 Hz
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-B
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
Monitor
Manufacturer No.
27GP850-B
Release date
Sales rank in Category Monitor
893 of 3503
May include power adapter
No
Display properties
Monitor type
Gaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
WQHD
Display technology
LED
Panel technology
IPS
Refresh rate
165 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Brightness
400 cd/m²
Colour depth
1.07 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 98%sRGB: 99%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD Freesync Premium
HDR Certification
Vesa DisplayHDR 400
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivot functionTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.4
USB ports
USB-B
Exact USB ports
USB-B 3.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)