LG 110UM5K-B
3840 x 2160 Pixels, 110"Only 3 pieces in stock at third-party supplier
Product details
Application range | advertising space |
Display size (inches) | 110" |
Touch | Without touch function |
Display Features | Integrated loudspeakers, Wi-Fi |
Operating time | 16 h |
Video connections | DisplayPort (1x), DVI-D (1x), HDMI (4x) |
Network connections | RJ45 (1x) |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 36992756 |
Manufacturer | LG |
Category | Digital signage displays |
Manufacturer No. | 110UM5K-B |
Release date | 27.6.2023 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Operating system | webOS |
Video file formats | H.264 |
Display size (inches) | 110" |
Screen size (cm) | 279.40 cm |
Image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
Display resolution | UHD |
Aspect ratio | 16:9 |
Panel technology | ADS |
Contrast ratio | 1200:1 |
Response time (grey-to-grey) | 8 ms |
Refresh rate | 120 Hz |
Brightness | 500 cd/m² |
Viewing angle (H) | 178° |
Viewing angle (V) | 178° |
Further features | On-Screen Display (OSD), Plug-and-play |
Power consumption | 540 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Operating time | 16 h |
Audio Connections | Jack 3.5mm (2x) |
USB ports | USB-A |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (1x) |
Data ports | Infrared, RS232C in (1x), RS232C out (1x) |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 16.1 kg |
Scope of delivery | 1x 110UM5K-B, 1x remote control (incl. battery) |
Length | 247.40 cm |
Width | 247.40 cm |
Height | 125.30 cm |
Weight | 80 kg |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 1.Samsung1.3 %
- 2.LG1.4 %
- 3.Philips1.5 %
- 4.iiyama1.8 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- LGNot enough data
- 1.Samsung4 days
- 2.iiyama16 days
- PhilipsNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Digital signage displays» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 1.Samsung3.2 %
- 2.iiyama5.3 %
- 3.LG6.9 %
- 4.Philips10 %