AOC Q27G2E/BK
2560 x 1440 pixels, 27"
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
The AOC Q27G2E/BK features a 27-inch VA panel with QHD resolution, ShadowControl, and an impressive contrast ratio of 3000:1. Enjoy the most responsive gameplay and the fastest battles with tear-free Adaptive Sync, a 155 Hz refresh rate, 1 ms MPRT, and low input lag to reduce motion blur and input-output delay. Gaming has never been this much fun and intense.
Key specifications
Display resolution
QHD
Refresh rate
155 Hz
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
AOC
Category
Monitor
Manufacturer No.
Q27G2E/BK
Release date
Sales rank in Category Monitor
647 of 3503
May include power adapter
Yes
Exact colour description
BlackRed
Display properties
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
QHD
Pixel density
109 ppi
Pixel pitch
1.19 mm
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
155 Hz
Aspect ratio
16:9
Contrast ratio
3000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Reaction time MPRT
1 ms
Brightness
250 cd/m²
Colour depth
8 bits
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Slot for Kensington lock
Connectivity
HDMI
Sync-Technology
Adaptive SyncAMD Freesync Premium
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Tiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm