AOC CU34V5C/BK
3440 x 1440 pixels, 34"
Delivered Sat, 16.5.
Only 2 pieces in stock
free shipping
Product details
34-inch VA WQHD panel for maximum productivity, featuring MultiView, USB-C, and PD65W. The AOC CU34V5C is equipped with a curved 34-inch VA panel with ultra-wide QHD resolution. The 21:9 resolution provides an impressive viewing experience in a three-sided, frameless design that can be tilted and height-adjusted as needed. It is well-equipped to enhance your productivity with USB-C power delivery of up to 65W, 4 USB ports, and HDMI, and also offers Picture-by-Picture MultiView for the most complex multitasking.
Key specifications
Monitor type
Curved monitor
Display resolution
UWQHD
Display technology
LED
Refresh rate
100 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersIntegrated USB hubSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)
USB ports
USB-AUSB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
AOC
Category
Monitor
Manufacturer No.
CU34V5C/BK
Release date
Sales rank in Category Monitor
634 of 3503
May include power adapter
Yes
Display properties
Monitor type
Curved monitor
Display size (inches)
34"
Screen size (cm)
86.40 cm
Image resolution
3440 x 1440 pixels
Display resolution
UWQHD
Pixel density
109.70 ppi
Pixel pitch
0.23 mm
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
100 Hz
Aspect ratio
21:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
3000:1
Response time (grey-to-grey)
4 ms
Reaction time MPRT
1 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
Adobe RGB: 100%.DCI-P3: 93%NTSC: 101%sRGB: 116%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1500R
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMI
Sync-Technology
Adaptive SyncAMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivotingTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)
DisplayPort version
1.2
USB ports
USB-AUSB-C
Exact USB ports
USB-A 3.0 (4x)USB-C 3.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm Out (1x)