Voxicon VXD-P49SUW
5120 x 1440 pixels, 49"
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
Upgrade your desktop with an ultra-wide curved 49" monitor from Voxicon. A sleek design with a discreet screen base that takes up minimal space on your desk. The monitor has all the connections you need: USB-C, HDMI, and DisplayPort.
Work efficiently with multiple programs at the same time. With a screen area equivalent to two 27" monitors side by side and no distracting bezels, this monitor is perfect for multitasking.
USB-C all through one cable. Plug devices like webcams and headsets directly into the monitor's USB ports and then connect the USB-C cable to your computer. Only one cable is needed for data, video, audio, and charging (90W) - all at once.
The screen features a modern and stylish design with a super thin bezel around three sides.
Key specifications
Monitor type
Curved monitor
Display technology
LED
Refresh rate
75 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersIntegrated USB hub
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)
USB ports
USB-B
General information
Item number
Manufacturer
Voxicon
Category
Monitor
Manufacturer No.
VXD-P49SUW
Display properties
Monitor type
Curved monitor
Display size (inches)
49"
Screen size (cm)
124.50 cm
Image resolution
5120 x 1440 pixels
Display technology
LED
Panel technology
IPS
Refresh rate
75 Hz
Aspect ratio
32:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
350 cd/m²
Colour depth
1.07 bits
Colour space coverage
sRGB: 98%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
3800R
Features + Functions
Monitor equipment
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesyncNVIDIA G-Sync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivotingTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm