Sharp TV 50JP7465E 50, 3840 x 2160 (Ultra HD 4K), Mini LED
50", Mini-LED, QLED, 4K, 2025, EU
Delivered Mon, 18.5.
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
free shipping
Display size (inches)4
Product details
  • Mini LED technology for precise local dimming
  • 4K Ultra HD resolution for razor-sharp images
  • Google TV for easy access to streaming services
  • HARMAN/KARDON speaker system for high-quality sound.
Key specifications
Display size (inches)
50"
Display technology
Mini-LEDQLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
DVB-C (1x)DVB-S2 (1x)DVB-T (1x)DVB-T2 (1x)HDMI (4x)
Weight
9.70 kg
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
50JP7465E
Release date
External links
Colour
Colour
BlackSilver
Exact colour description
BlackSilver
TV properties
TV type
Smart TV
Country code
EU
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
50"
Backlight
NanoCell Mini LED
Screen size (cm)
126 cm
Display
LCD
Display technology
Mini-LEDQLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
24 W
Operating system
Google TV
TV tuner
Analog & DigitalDVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Dolby Digital
Picture modes
Game
Audio formats
AACAC3FLACLPCMM4AWAV
Video file formats
3gp3GPPASFAVIDATflvMKVmovmp4MPEGMPGTPTRPTSVOBWebM
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
Audio Connections
Optical TOSLINK (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (2x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
eARCHDMI 2.1
Power supply
Power consumption
52 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V