Sharp 55GP6260E
55", QLED, 4K, 2023, EU
Delivered between Fri, 29.5. and Thu, 4.6.
9 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Highlights:
  • Supports Dolby Vision, HDR10 and HLG for an extended dynamic colour spectrum
  • Built-in 2.0 format speakers for clear and powerful sound
  • Versatile connection options, including HDMI 2.1, USB, Bluetooth and WLAN
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDRHDR10
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
11 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Sharp
Category
TV
Manufacturer No.
55GP6260E
Release date
May include power adapter
No
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Silver
TV properties
TV type
LED TVSmart TV
Country code
EU
Model year
2023
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
Direct LED
Screen size (cm)
139 cm
Display
LCD
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDRHDR10
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Android
TV tuner
AnalogueDVB-CDVB-S2DVB-T2
Picture modes
Auto Game Mode (ALLM)Standard
Image setting
Increase contrast
Foot type
V-shaped
Audio formats
AACAC3DTSFLACLPCMM4AMP3 VBRWAV
Video file formats
3gp3GPPASFAVIDATflvH.264H.265HEVCMKVmovmp4MPEGMPGTPTRPTSVOBWebM
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Headphones
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
HDMI 2.0
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
82 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V