Samsung UE65M70HAUXXN
65", M70H, Mini-LED, 4K, 2026, CH
Delivered between Thu, 21.5. and Fri, 3.7.
5 items ordered
free shipping
Display size (inches)6
Product details
  • 4K resolution for crystal-clear images
  • Mini-LED technology for improved contrasts
  • Tizen OS for easy access to apps and streaming
  • Ambient Mode for stylish background design.
Key specifications
Display size (inches)
65"
Display technology
Mini-LED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDR
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (3x)
Weight
14.20 kg
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
UE65M70HAUXXN
Exact colour description
Titan Black
TV properties
TV type
Smart TV
Country code
CH
Model year
2026
Series
M70H
Display properties
Display size (inches)
65"
Screen size (cm)
163 cm
Display
LCD
Display technology
Mini-LED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDR
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
Auto Game Mode (ALLM)
Image setting
Increase contrastLanguage guideSeeColorsZoom function
Foot type
Side feet
Further features
Ambient ModeEPGLocal DimmingMirroringMultilingual OSD menuRecording functionTeletextWeb browser
Mounting
VESA wall mount
200 x 200 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
USB ports
USB-A
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
eARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
170 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V