Samsung LU32R590CWRXEN
3840 x 2160 Pixels, 32"Product details
Monitor type | Curved monitor, PC monitor |
Display resolution | 4K |
Display technology | LCD |
Refresh rate | 60 Hz |
Video connections | DisplayPort (1x), HDMI (1x) |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 14959820 |
Manufacturer | Samsung |
Category | Monitor |
Manufacturer No. | LU32R590CWRXEN |
Release date | 4.3.2021 |
Colour | Grey |
Exact colour description | Blue, Dark grey |
Display size (inches) | 32" |
Screen size (cm) | 80 cm |
Image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
Display resolution | 4K |
Display technology | LCD |
Panel technology | VA |
Refresh rate | 60 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Screen surface | Anti-glare |
Response time (grey-to-grey) | 4 ms |
Brightness | 250 cd/m² |
Colour space coverage | Adobe RGB: 75%., NTSC: 72, sRGB: 103% |
Viewing angle (H) | 178° |
Viewing angle (V) | 178° |
Screen curvature | 1500R |
Connectivity | HDMI |
Touch | Without touch function |
Sync-Technology | AMD freesync |
Adjustability | Tiltable |
HDMI version | 2.0 |
DisplayPort version | 1.2 |
Audio Connections | Jack 3.5mm (1x) |
Power consumption | 59 W |
Power consumption (standby) | 0.30 W |
Power consumption (Off) | 0.30 W |
Energy consumption per year | 57 kWh |
Energy efficiency class | G |
Manufacturer commitment | RE100 |
Width | 712.70 mm |
Length | 237.90 mm |
Height | 515 mm |
Weight | 5.60 kg |
Length | 79 cm |
Width | 50 cm |
Height | 19 cm |
Weight | 8.38 kg |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 17.Xiaomi1.3 %
- 18.Acer1.4 %
- 18.Samsung1.4 %
- 20.ASUS1.7 %
- 20.LG1.7 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 14.Apple5 days
- 14.Lenovo5 days
- 14.Samsung5 days
- 19.Philips6 days
- 20.Gigabyte7 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Monitor» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 11.Arzopa3.2 %
- 12.ēlo3.3 %
- 12.Samsung3.3 %
- 14.Eizo3.4 %
- 15.BenQ3.5 %