Panasonic TV-55W95AEG
55", LCD, 4K
Delivered between Fri, 22.5. and Tue, 26.5.
7 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
free shipping
Display size (inches)3
Product details
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
LCD
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDRHDR10+HLG
Native refresh rate
144 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Panasonic
Category
TV
Manufacturer No.
TV-55W95AEG
Release date
May include power adapter
No
TV properties
TV type
LCD TVLED TV
Display properties
Display size (inches)
55"
Screen size (cm)
139 cm
Display
LCD
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDRHDR10+HLG
Native refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
50 W
Operating system
Fire TV OS
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Dolby AtmosStereo (2.1)
Picture modes
CinemaFilmGameSportsStandard
Foot type
Side feet
Further features
Local Dimming
Audio formats
AACApple Lossless Audio Codec (ALAC)Dolby AtmosFLACMPEG Audio Layer III (mp3)WAVWMA Pro
Video file formats
3GPPAVIFlash Video (FLV)HEVCM4VMKVmp4PSTSVOBVROWMV
Mounting
Assembly
Wall-mounted
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Headphones
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)USB-A 3.0 (1x)
Wireless transmission
AirplayBluetoothWi-Fi
HDMI features
ALLMeARCHDCP 2.3VRR
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
240 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V