LG Ultrawide 35WN75CP-B
3440 x 1440 pixels, 35"
Delivered Tue, 19.5.
Only 3 pieces in stock
free shipping
Product details
Key specifications
Monitor type
Curved monitor
Display resolution
UWQHD
Display technology
LCD
Refresh rate
100 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakers
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
Monitor
Manufacturer No.
35WN75CP-B
Release date
Sales rank in Category Monitor
143 of 3469
May include power adapter
Yes
Exact colour description
Housing colour: Matt black
Display properties
Monitor type
Curved monitor
Display size (inches)
35"
Screen size (cm)
88.90 cm
Image resolution
3440 x 1440 pixels
Display resolution
UWQHD
Pixel pitch
0.24 mm
Display
LCD
Display technology
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
100 Hz
Aspect ratio
21:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
2500:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
sRGB: 99%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1800R
Features + Functions
Monitor equipment
Integrated loudspeakers
Connectivity
3.5 mm jackHDMI
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.4
USB ports
USB-AUSB-C
Exact USB ports
USB-A 3.0 (2x)USB-C 3.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)