LG 43UR640S Digital signage flat screen (43 inch) WLAN Ultra HD Built-in processor Web OS
3840 x 2160 Pixels, 43"
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
  • 4K Ultra HD resolution for crystal-clear images
  • Integrated processor for enhanced performance
  • WebOS operating system for easy content management
  • Versatile connectivity options, including HDMI and USB
  • Wi-Fi connectivity for wireless content.
Key specifications
Application range
advertising space
Display size (inches)
43"
Touch
Without touch function
Display Features
Integrated loudspeakersWi-Fi
Video connections
HDMI (3x)
Network connections
RJ45 (1x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
Digital signage displays
Manufacturer No.
43UR640S9ZD
Display properties
Operating system
webOS
Application range
advertising space
Display size (inches)
43"
Screen size (cm)
109.20 cm
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Display resolution
4K
Contrast ratio
1200:1
Refresh rate
60 Hz
Touch
Without touch function
VESA wall mount
200 x 200 mm
Display Features
Integrated loudspeakersWi-Fi
Power supply
Power consumption
97.20 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)Optical TOSLINK (1x)