LG 27UP850K-W
3840 x 2160 Pixels, 27"
Delivered Sat, 16.5.
More than 10 pieces in stock
free shipping
Product details
Key specifications
Monitor type
PC monitor
Display resolution
4K
Display technology
LED
Refresh rate
60 Hz
Monitor equipment
HDR functionalityIntegrated loudspeakersIntegrated USB hubSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
Monitor
Manufacturer No.
27UP850K-W.AEU
Release date
Sales rank in Category Monitor
35 of 3450
May include power adapter
Yes
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
Silver
Display properties
Monitor type
PC monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.40 cm
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Display resolution
4K
Pixel density
163 ppi
Pixel pitch
0.16 mm
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
IPS
Panel technology
IPS
Refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1200:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
400 cd/m²
Colour depth
10 bits
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMIUSB
Touch
Without touch function
HDR Certification
Vesa DisplayHDR 400
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivot functionTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
DisplayPort version
1.4
USB ports
USB-AUSB-C
Exact USB ports
USB-A 3.0 (2x)USB-C 3.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)