LC-Power Office Series - LC600H-12 V2.31
600 WDelivered the day after tomorrow
Only 2 pieces in stock
Only 2 pieces in stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
The LC600H-12 V1.3, with its 120 mm fan, allows for quiet and stress-free operation, both in the office and at home. Despite its low noise level, the power supply provides good cooling performance for your system through the ventilation grille at the back. The power supply is equipped with all relevant connections for the office sector.
Form factor | ATX |
ATX version | 2.31 |
Modularity | Permanently installed |
Internal connections | 15-pin S-ATA (6x), 20+4 PIN ATX power connector (1x), 4-pin Molex (3x), 4+4-pin 12V (1x), 6-pin PCI Express (1x), 6+2-pin PCI Express (1x) |
Power protection features | EIA, OPP, OVP, SCP |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 5684865 |
Manufacturer | LC-Power |
Category | Power Supply PC |
Manufacturer No. | LC600H-12 V2.31 |
Release date | 7.10.2016 |
Sales rank in Category Power Supply PC | 124 of 3078 |
May include power adapter | Yes |
Colour | Grey |
Exact colour description | Grey |
Form factor | ATX |
ATX version | 2.31 |
Cooling method | Active cooling |
Number of fans | 1x |
Fan diameter | 120 mm |
Power | 600 W |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 11.47 kg |
Scope of delivery | 1 piece |
Length | 14 cm |
Width | 15 cm |
Height | 8.60 cm |
Weight | 1467 g |
Length | 20.50 cm |
Width | 16 cm |
Height | 9.50 cm |
Weight | 1.48 kg |
Specifications may include unverified machine translations.
30-day right of return
24 Months Warranty (Bring-in)
12 additional offers
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 17.ASUS1.8 %
- 18.Chieftec1.9 %
- 18.Deepcool1.9 %
- 20.LC-Power2 %
- 21.AsRock3.8 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 1.Fortron0 days
- 1.Intertech0 days
- 1.LC-Power0 days
- 1.MSI0 days
- 1.Sharkoon0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Power Supply PC» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 9.Corsair4.4 %
- 10.Deepcool4.9 %
- 11.LC-Power5.1 %
- 11.Sharkoon5.1 %
- 13.Lian-Li5.3 %