Gigabyte Power Supply||550 Watts|Efficiency 80 PLUS SILVER|PFC Active|MTBF 100000 hours|GP-P550SS
550 WMore than 10 pieces in stock at supplier
Colour2
Product details
80 Plus Silver Certification
The 80 Plus Silver Certification (230V EU) guarantees an efficiency of 90% at a load of 50%, resulting in reduced power consumption, lower heat generation, and minimized fan noise.
Support for Intel ATX 3.0 Standard
120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) Fan
Reliable Flat Cable Design
The use of flat cables minimizes cable clutter and improves the thermal performance of the case.
Single +12V Rail
The single +12V rail delivers optimal power output, stability, and hardware compatibility. This design not only simplifies the installation of power cables but is also the most effective choice for overclocking purposes.
Protection
Form factor | ATX |
ATX version | 3.1 |
Modularity | Permanently installed |
Internal connections | 20+4 PIN ATX power connector (1x), 4+4-pin 12V (1x) |
Item number | 49265322 |
Manufacturer | Gigabyte |
Category | Power Supply PC |
Manufacturer No. | GP-P550SS |
Release date | 11.9.2024 |
External links | |
May include power adapter | Yes |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Form factor | ATX |
ATX version | 3.1 |
Efficiency | 90% |
Cable length | 60 cm |
Number of fans | 1x |
Fan diameter | 120 mm |
Power | 550 W |
Country of origin | China, Taiwan |
CO₂ emissions | 14.55 kg |
Length | 15 cm |
Width | 14 cm |
Height | 8.60 cm |
Weight | 1860 g |
Length | 25.50 cm |
Width | 20.50 cm |
Height | 11.50 cm |
Weight | 2.06 kg |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 7.Lian-Li1.4 %
- 9.Cooler Master1.5 %
- 9.Gigabyte1.5 %