Gigabyte MO27Q28GR 27inch WOLED Monitor 2560x1440 QHD 280Hz 335cd/m
2560 x 1440 pixels, 27"
Delivered between Tue, 19.5. and Fri, 22.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
The Gigabyte MO27Q28GR is a modern 27-inch OLED gaming monitor from Gigabyte, designed for high image quality and extremely smooth gameplay. The Gigabyte MO27Q28GR features a 27-inch display with QHD resolution and a refresh rate of up to 280 Hz. Thanks to its advanced tandem OLED panel, an incredibly fast 0.03 ms response time, and DisplayHDR True Black 500, it delivers brilliant colors, deep blacks, and exceptionally fluid visuals for demanding gamers.
Key specifications
Monitor type
Gaming monitor
Display resolution
4K
Display technology
OLED
Refresh rate
280 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersIntegrated USB hubSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-C
General information
Item number
Manufacturer
Gigabyte
Category
Monitor
Manufacturer No.
MO27Q28GR
Release date
Sales rank in Category Monitor
1328 of 3450
External links
Display properties
Monitor type
Gaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
4K
Pixel pitch
0.23 mm
Display
OLED
Display technology
Refresh rate
280 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1500:1
Response time (grey-to-grey)
0.03 ms
Brightness
335 cd/m²
Colour depth
10 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 99.5%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
3.5 mm jackHDMIUSB
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD Freesync Premium Pro
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivot functionPivotingTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm