Carlo Gavazzi Solid state relay Mod RM1A48D50
was CHF90.72
Delivered between Mon, 18.5. and Tue, 19.5.
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
free shipping
Product details
Load current minimum: 250 mA
Load current maximum: 50 A rms
Mounting type: Chassis mounting
Load voltage maximum: 530 V
Control voltage maximum: 32 V
Switching type: Zero crossing
Output circuit: Thyristor
Dimensions: 44.8 x 58.2 x 28.8 mm
Load voltage range: 42 to 440 V AC
UL, cUL, CSA, VDE (for RAM1A only). Solid state relays, RS1A, RAM1A, RM1A/B series. Series of solid-state relays with IP20 protection. Integrated LED indicates presence of mains voltage. Frequency: 45 to 65 Hz. Integrated overvoltage protection (except RS1A).