ASUS VA34VCPSN
3440 x 1440 pixels, 34"
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
34-inch ultrawide panel with a 21:9 aspect ratio (3440 x 1440) featuring a 1500R curved design and a wide viewing angle of 178°. Extensive connectivity options including HDMI, USB-C, DisplayPort, headphone jack, USB hub, and RJ45 LAN port for maximum flexibility. The USB-C port allows for easy docking of laptops for data transfer and video signal to the display, as well as charging the laptop with up to 65W through a single cable. Ergonomic design with tilt, swivel, and height adjustments for a comfortable viewing experience. ASUS Eye Care monitors are equipped with TÜV Rheinland-certified flicker-free and blue light filter technologies to ensure a pleasant viewing experience. Green sustainability: paper packaging and energy-efficient environmental standards.
Key specifications
Monitor type
Curved monitor
Display resolution
UWQHD
Display technology
LED
Refresh rate
100 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersIntegrated USB hubSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)
USB ports
USB-AUSB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
ASUS
Category
Monitor
Manufacturer No.
90LM08JJ-B01170
Release date
May include power adapter
Yes
Display properties
Monitor type
Curved monitor
Display size (inches)
34"
Screen size (cm)
86.40 cm
Image resolution
3440 x 1440 pixels
Display resolution
UWQHD
Pixel density
109 ppi
Pixel pitch
0.23 mm
Display technology
LED
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
100 Hz
Aspect ratio
21:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
3000:1
Response time (grey-to-grey)
4 ms
Reaction time MPRT
4 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
8 bits
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1500R
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
Ethernet
Sync-Technology
Adaptive Sync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustableRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.4
USB ports
USB-AUSB-C
Exact USB ports
USB-A 3.0 (3x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)