Synology D4EC-2666-8G
1 x 8GB, 2666 MHz, DDR4-RAM, DIMMDelivered between Mon, 18.5. and Tue, 19.5.
9 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
Eldar Store CH
free shipping
Product details
Memory configuration | 1 x 8GB |
Memory type | DDR4-RAM |
Storage clock frequency | 2666 MHz |
Voltage | 1.20 V |
Item number | 11260399 |
Manufacturer | Synology |
Category | RAM |
Manufacturer No. | D4EC-2666-8G |
Release date | 9.3.2022 |
Hardware application range | Server / Workstation |
Memory type | DDR4-RAM |
Memory chip | DDR4 |
Memory form factor | DIMM |
Number of pins | 288x |
RAM buffer | Unbuffered |
Voltage | 1.20 V |
Country of origin | Taiwan |
CO₂ emissions | 258.5 kg |
Height | 15 mm |
Length | 19 cm |
Width | 9.50 cm |
Height | 1.50 cm |
Weight | 58 g |
Specifications may include unverified machine translations.
30-day right of return
24 Months Warranty (Bring-in)
11 additional offers
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 5.HP0.4 %
- 5.HPE0.4 %
- 5.Synology0.4 %
- 5.Transcend0.4 %
- 5.V70.4 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- SynologyNot enough data
- 1.2-Power0 days
- 1.Dell0 days
- 1.Mushkin0 days
- 1.OWC0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «RAM» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 3.Kingston4.5 %
- 4.Lexar4.6 %
- 5.Synology4.9 %
- 6.Corsair5.1 %
- 7.Silicon Power5.2 %