Sharp 55GP6260E
55", QLED, 4K, 2023, EU9 pieces in stock at supplier
Product details
Highlights:
- Supports Dolby Vision, HDR10 and HLG for an extended dynamic colour spectrum
- Built-in 2.0 format speakers for clear and powerful sound
- Versatile connection options, including HDMI 2.1, USB, Bluetooth and WLAN
Display size (inches) | 55" |
Display technology | QLED |
Display resolution | 4K |
Dynamic range | Dolby Vision, HDR, HDR10 |
Native refresh rate | 60 Hz |
Video connections | HDMI (4x) |
Weight | 11 kg |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 39776304 |
Manufacturer | Sharp |
Category | TV |
Manufacturer No. | 55GP6260E |
Release date | 2.11.2023 |
May include power adapter | No |
Colour | Silver |
Exact colour description | Silver |
TV type | LED TV, Smart TV |
Country code | EU |
Model year | 2023 |
Design | Flat |
Display size (inches) | 55" |
Backlight | Direct LED |
Screen size (cm) | 139 cm |
Display | LCD |
Display technology | QLED |
Display resolution | 4K |
Image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
Native refresh rate | 60 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Audio output | 20 W |
Operating system | Android |
TV tuner | Analogue, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Picture modes | Auto Game Mode (ALLM), Standard |
Image setting | Increase contrast |
Foot type | V-shaped |
Audio formats | AAC, AC3, DTS, FLAC, LPCM, M4A, MP3 VBR, WAV |
VESA wall mount | 400 x 300 mm |
Assembly | Floor stand |
Audio Connections | Digital Audio Out (1x), Headphones |
USB ports | USB-A |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (2x) |
Wireless transmission | Bluetooth, Wi-Fi |
HDMI features | HDMI 2.0 |
Number of CI+ slots | 1x |
Power consumption | 82 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Input voltage | 220 - 240 V |
Energy consumption per year | 140 kWh |
Energy efficiency class | G |
Smart home ecosystem | Google Assistant |
Communication standard | Google Assistant |
Width | 1231 mm |
Height | 718 mm |
Depth | 91 mm |
Weight | 11 kg |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 318.99 kg |
Width | 1231 mm |
Height | 718 mm |
Depth | 91 mm |
Width of stand | 1111 mm |
Weight including stand | 11 kg |
Length | 140 cm |
Width | 80 cm |
Height | 10 cm |
Weight | 12 kg |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 5.Samsung1.5 %
- 7.Dyon1.7 %
- 7.Sharp1.7 %
- 7.Sony1.7 %
- 7.Xiaomi1.7 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- 9.Hisense TV8 days
- 10.Panasonic9 days
- 10.Philips9 days
- 12.LG10 days
- 13.Sharp11 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 5.Samsung3 %
- 6.Xiaomi3.2 %
- 7.Sharp3.3 %
- 8.Toshiba3.5 %
- 9.Philips3.6 %