Samsung UE50AU7090U
50", 4K
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
  • Dynamic Range: HDR10 for improved picture quality
  • Wireless transmission via Bluetooth and Wi-Fi
  • Three HDMI ports for versatile connectivity options
  • Integrated web browser for easy internet browsing
  • Compatible with Samsung SmartThings for a connected home.
Key specifications
Display size (inches)
50"
Display resolution
4K
Dynamic range
HDR10
Video connections
HDMI (3x)
Weight
10.40 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
UE50AU7090UXXN
Black
TV properties
Design
Flat
Display properties
Picture quality
2000 PQI
Display size (inches)
50"
Screen size (cm)
125 cm
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDR10
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
Analog & Digital
Picture modes
Game
Further features
Web browser
Mounting
VESA wall mount
200 x 200 mm
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Data ports
PS/2 (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)
Wireless transmission
Bluetooth
HDMI features
ARCHDMI Quick Switch
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
136 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V