Samsung TQ50LS03FAU
50", LED, QLED, 4K, 2025
Delivered between Thu, 21.5. and Fri, 22.5.
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
free shipping
Display size (inches)2
Product details
  • QLED technology for vibrant colors and high contrast
  • Motion Xcelerator for smooth image display
  • Tizen OS for easy access to streaming services
  • Dual LED backlighting for improved picture quality
  • Support for HDR10 and HLG for extended dynamic range.
Key specifications
Display size (inches)
50"
Display technology
LEDQLED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDR
Native refresh rate
50 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
11.80 kg
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
TQ50LS03FAUXXC
Release date
Sales rank in Category TV
259 of 2111
Black
TV properties
TV type
Smart TV
Model year
2025
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
50"
Backlight
Dual LED
Screen size (cm)
125 cm
Display
LCD
Display technology
LEDQLED
Panel technology
VA
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDR
Native refresh rate
50 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
AnalogueDigitalDVB-CDVB-S2DVB-T2PALSECAM
Audio formats
Dolby Atmos
Mounting
VESA wall mount
200 x 200 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (3x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
Airplay 2BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCeARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
69 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V