Samsung QE65S85FAEXZT
65", S85F, OLED, 4K, 2025
Delivered between Thu, 4.6. and Thu, 11.6.
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
free shipping
Product details
Samsung QE65S85FAE. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat rate. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9, Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Key specifications
Display size (inches)
65"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Native refresh rate
144 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
17.40 kg
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
QE65S85FAEXZT
Exact colour description
Graphite Black
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Model year
2025
Series
S85F
Display properties
Display size (inches)
65"
Screen size (cm)
138 cm
Display
OLED
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Native refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
Analog & DigitalDVB-CDVB-S2DVB-T2
Built-in speakers
Dolby Atmos
Further features
EPGWeb browser
Audio formats
Dolby Atmos
Mounting
VESA wall mount
300 x 200 mm