Samsung QE50Q60D
50", Q60D, QLED, 4K
Delivered between Mon, 18.5. and Tue, 19.5.
Only 1 piece in stock at third-party supplier
Supplied by
free shipping
Product details
Highlights:
  • Quantum Dot technology for up to 100% color volume
  • Quantum Processor 4K for optimized picture and sound quality
  • Samsung Smart Hub with access to numerous apps and services.
Key specifications
Display size (inches)
50"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDRHDR10+HLG
Native refresh rate
60 Hz
Video connections
HDMI (3x)
Weight
11.50 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
QE50Q60DAUXXN
Release date
May include power adapter
No
Exact colour description
Titan Gray
TV properties
TV type
QLED TVSmart TV
Series
Q60D
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
50"
Backlight
Edge LED
Screen size (cm)
125 cm
Display
LCD
Display technology
QLED
Panel technology
VA
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDRHDR10+HLG
Native refresh rate
60 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
TV tuner
AnalogueDVB-CDVB-S2DVB-T2
Image setting
Language guide
Foot type
Side feet
Further features
Auto ECO modeEPGPicture-In-PictureTeletextWeb browser
Audio formats
Dolby Atmos
Video file formats
3GPPASFAVIFlash Video (FLV)H.263H.264H.265M2TSMKVmp4MPEG-4TSVC-1VOBVP8VP9VROWebMWMV
Mounting
VESA wall mount
200 x 200 mm
Connections
Video connections
HDMI (3x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
Bluetooth
HDMI features
ALLMARCeARCHDMI CEC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
52 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V