LG 55QNED876QB TV (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black, Grey
55", QNED87, QLED, 4K, 2021
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
  • QNED MiniLED technology for improved picture quality
  • Support for HDR dynamic range for vibrant colors
  • Linux operating system with Smart TV features
  • Variety of connectivity options, including HDMI 2.1
  • Auto Game Mode (ALLM) for an optimized gaming experience.
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDR
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
19.50 kg
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
TV
Manufacturer No.
55QNED876QB.AEU
Release date
Colour
Colour
BlackGrey
Exact colour description
BlackGrey
TV properties
TV type
QLED TV
Model year
2021
Series
QNED87
Design
Flat
Display properties
Display size (inches)
55"
Screen size (cm)
139 cm
Display technology
QLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDR
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
19:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
Linux
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-T2
Picture modes
Auto Game Mode (ALLM)
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm