Intertech Power supply SAMA FTX-1200-A Armor Platinum Pow
1200 W
Currently out of stock
Free shipping starting at 50.–
Product details
SAMA FTX-1200-A Armor – Platinum Power for Your PC
The powerful 1200W power supply from SAMA is 80PLUS Platinum certified and equipped with state-of-the-art technology. The DC/DC technology ensures maximum efficiency and stable voltages. With the +12V Single-Rail technology, 98A is available for power-hungry graphics cards. 105°C certified A+ Premium capacitors from CHEMI-CON Japan provide maximum reliability for well over 100,000 hours of operation (MTBF) at over 92% efficiency.
The fully modular cable design allows for complete flexibility regarding connections. In addition to two 4+4Pin connectors for dual-CPU systems, the SAMA FTX-1200-A Armor offers nine additional S-ATA, three Molex, and four PCIe 6+2pin connectors. All connection cables are designed in a flat-cable style, contributing to clean cable management within the case.
Key specifications
Form factor
ATX
ATX version
2.4
Modularity
Permanently installed
Max. noise level
22 dB
Internal connections
15-pin S-ATA (9x)20+4 PIN ATX power connector (1x)4-pin Molex (3x)4+4-pin 12V (2x)6+2-pin PCI Express (4x)
Power protection features
OCPOPPOVPSCP
General information
Item number
Manufacturer
Intertech
Category
Power Supply PC
Manufacturer No.
Release date
May include power adapter
Yes
Black
Power supply properties
Form factor
ATX
ATX version
2.4
Efficiency
89.31%
Modularity
Permanently installed
Max. noise level
22 dB
Power supply connectors
Internal connections