Eltako FD62NPN-230V
Dimming actuator
Delivered between Mon, 18.5. and Tue, 19.5.
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
free shipping
Product details
Wireless universal dimming actuator with power mosfet. Dimmable 230V LED lamps in trailing edge phase control mode up to 300W, or in leading edge phase control mode up to 100W, depending on the ventilation conditions. 230V incandescent and halogen lamps up to 300W, also depending on the ventilation conditions. No inductive wound transformers. With children's room and snooze switch. No minimum load. Stand-by loss only 0.5 watts. For recessed mounting. Dimensions: 49x51mm, 20mm deep. The connection terminals are plug-in terminals for conductor cross-sections from 0.2mm² to 2.5mm². Up to 32 wireless universal push-buttons, wireless directional push-buttons, wireless central control push-buttons and motion sensors can be taught-in using the convenient jog technology. Bidirectional radio can be activated. Zero-crossing switching with soft on and soft off to protect lamps. Local 230V supply, switching and control voltage. The set brightness level is saved when switching off (memory). If the supply voltage fails, the light is switched off in a defined manner. Automatic electronic overload protection and overtemperature switch-off. In addition to the radio control input via an internal aerial, this radio actuator can also be controlled locally with a conventional 230V control button mounted in front of it. A glow lamp current is not permitted. FD62NPN-230V.