Siemens Circuit-breaker 3RV2021-4BA10-0BA0 1 pc (3RV20214BA100BA0)
Delivered between Sat, 6.6. and Tue, 23.6.
6 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Special type circuit breaker size S0 for motor protection, CLASS 10 A release 13...20 A N release 260 A screw connection. Standard switching capacity, ambient temperature -50 °C, 500 switching cycles. SIRIUS 3RV2 circuit breakers for motor protection ensure safe disconnection in case of short circuits and protect consumers and installations from overload, as well as providing safe isolation of the system from the grid. The compact and climate-resistant circuit breakers are optimized for use in consumer branches due to their low heat dissipation, and are naturally suitable for IE3/IE4 motors and equally for switching direct current. Worldwide approvals (e.g., IEC and UL/CSA) and applications in explosion-hazardous environments (ATEX or IEC Ex) are standard. Device variants are available for motor protection (also with overload relay function), system protection, short circuit protection of starter combinations, transformer protection, as main and emergency stop switches, and for use in IT networks. They come with screw or spring-loaded connections for quick, maintenance-free, and vibration-resistant connections, and optionally with built-in auxiliary switches. The comprehensive accessories, such as auxiliary switches, auxiliary releases, signaling switches, etc., are uniform for all sizes. The use of various power supply options, such as the associated SIRIUS 3RV29 supply system, significantly reduces the main circuit wiring. The 3RV2 circuit breakers replace the proven series 3RV1. Simple, efficient, always up to date - the SIRIUS system modular design.
Key specifications
Circuit breaker type
Circuit breaker
Mounting type
Built-in installation
number of poles
3
Length
97 mm
Width
45 mm
General information
Item number
Manufacturer
Siemens
Category
Residual-current device
Manufacturer No.
3RV2021-4BA10-0BA0
Release date
Circuit Breaker Features
Circuit breaker type
Circuit breaker
Mounting type
Built-in installation
Screw fastening
number of poles
3
Rated current
20 A