Siemens 3RV2011-1GA10-0BA0
6 pieces in stock at supplier
Product details
Special type circuit breaker size S00 for motor protection, CLASS 10 A release 4.5...6.3 A N release 82 A screw connection. Standard switching capacity, ambient temperature -50 °C, 500 switching cycles. SIRIUS 3RV2 circuit breakers for motor protection ensure safe disconnection in case of short circuits and protect consumers and installations from overload, as well as providing a safe separation of the installation from the network. The compact and climate-resistant circuit breakers are optimized for use in consumer branches due to their low heat dissipation, and are naturally suitable for IE3/IE4 motors and equally for switching direct current. Global approvals (e.g. IEC and UL/CSA) and applications in explosion-prone environments (ATEX or IEC Ex) are standard. Device variants are available for motor protection (also with overload relay function), plant protection, short-circuit protection of starter combinations, transformer protection, as main and emergency stop switches, and for use in IT networks. They come with screw or spring-loaded connections for quick, maintenance-free, and vibration-resistant connections, and optionally with built-in auxiliary switches. The comprehensive accessories, such as auxiliary switches, auxiliary releases, signaling switches, etc., are uniform across all sizes. The use of various power supply options, such as the associated power supply system SIRIUS 3RV29, significantly reduces the main circuit wiring. The 3RV2 circuit breakers replace the proven series 3RV1. Simple, efficient, always up to date - the SIRIUS system modular design.
Circuit breaker type | Circuit breaker |
Mounting type | Built-in installation |
number of poles | 3 |
Length | 97 mm |
Width | 45 mm |
Item number | 33752094 |
Manufacturer | Siemens |
Category | Residual-current device |
Manufacturer No. | 3RV2011-1GA10-0BA0 |
Release date | 17.5.2023 |
Mounting type | Screw fastening |
number of poles | 3 |
Rated voltage | 690 V |
voltage type | AC |
Protection type (IP code) | IP20 |
Country of origin | Germany |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 18.08 kg |
Items per sales unit | 1 pcs. |
Length | 97 mm |
Width | 45 mm |
Height | 97 mm |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 1.Eaton0 %
- 1.Max Hauri0 %
- 1.Siemens0 %
- 5.ABB0.1 %
- 5.Schneider Electric0.1 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- SiemensNot enough data
- ABBNot enough data
- BrennenstuhlNot enough data
- EatonNot enough data
- HagerNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Residual-current device» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 2.Max Hauri0.7 %
- 4.Schneider Electric1.3 %
- 5.ABB1.8 %
- 6.Siemens2.6 %
- 7.Hager4.5 %