Reflecta FLEXO 55-4040TC Universal corner wall mount
Wall, 45 kg, 23" - 55"
Delivered between Fri, 29.5. and Tue, 2.6.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Utilize corners smartly and save valuable space. Reflecta presents a particularly flexible screen wall mount for the corners of a room. The universal mounting solution "FLEXO 55-4040TC" is suitable for corner and wall mounting of displays ranging from 23" to 55" and weighing up to 45 kg.
With split, flexible arms, the mount can be easily installed right in the corner of a room or on conventional walls. For corner mounting, the two arms are simply attached symmetrically to the two side walls, saving valuable living space. The numerous swivel, tilt, and extend options allow the flat screen to be positioned in nearly any desired location. The new mounting system FLEXO 55-4040TC provides secure support for small to larger televisions sized from 23" to 55" (58-140 cm) and weighing up to 45 kg. The mount is made of powder-coated steel and is also well-suited for curved TVs.
The wall distance can be up to 528 mm depending on positioning. The tilt angle can be adjusted between +2° and -15°. The possible swivel angle is +/-45°. The level adjustment of +3° to -3° ensures that the television can be perfectly positioned. The cable management system provides a clean cable routing. Additionally, the mounting solution meets the VESA® standards (200x100, 200x200, 300x300, 400x200, 400x300, and 400x400).
Key specifications
Installation place
Wall
TV Wall Mount Features
RotatableTiltable
VESA wall mount
200 x 100 mm200 x 200 mm300 x 300 mm400 x 200 mm400 x 300 mm400 x 400 mm
Screen diagonal (inches)
23" - 55"
Max. load
45 kg
Number of monitors
1
General information
Item number
Manufacturer
Reflecta
Category
TV mounts
Manufacturer No.
23162
Black
Material
Material group
MetalPlastic
Material
PlasticSteel
Mounting solution properties
Installation place
Wall
TV Wall Mount Features
RotatableTiltable
VESA wall mount
VESA wall mount type min.
200 x 100 mm
VESA wall mount type max.
400 x 400 mm
Screen diagonal (inches)
23" - 55"
Max. screen diagonal (inch)
55"
Min. screen diagonal (inch)
23"