MeanWell DC/DC converter SD-100C-24 4.2 A
Only 2 pieces in stock at third-party supplier
Product details
- Adjustable output voltage from 23 V to 30 V
- Isolation voltage of 1.5 kV for increased safety
- EMI filter at the input to reduce electromagnetic interference
- Chassis mounting for easy installation
- Protection class with overcurrent, overvoltage, and short-circuit protection.
Voltage transformer type | Vehicle voltage transformer |
input voltage | 72 V |
Output voltage | 244 V |
Power output | 100 W |
Length | 19.90 cm |
Width | 9.80 cm |
Height | 3.80 cm |
Item number | 9354223 |
Manufacturer | MeanWell |
Category | Power inverters |
Manufacturer No. | SD-100C-24 |
Release date | 7.8.2018 |
Colour | Grey |
Exact colour description | Grey |
input voltage | 72 V |
Output voltage | 244 V |
Power output | 100 W |
Electric current output | 4.20 A |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 29.26 kg |
Length | 19.90 cm |
Width | 9.80 cm |
Height | 3.80 cm |
Weight | 580 g |
Warranty score
Source: Digitec Galaxus- 1.Carlo Gavazzi0 %
- 1.Comatec0 %
- 1.MeanWell0 %
- 4.Noqon0.2 %
- 5.AEG0.4 %
Warranty case duration
Source: Digitec Galaxus- MeanWellNot enough data
- 1.GreenCell0 days
- 1.Nedis0 days
- 1.Technaxx0 days
- 4.APSystems1 day
Return rate
How often is a product of this brand in the «Power inverters» category returned?
Source: Digitec Galaxus- 1.Technaxx1.1 %
- 2.MeanWell3 %
- 3.Growatt4.1 %
- 4.GreenCell4.7 %
- 5.Nedis5 %