Itelite SRA-SE50016V - 5 GHz 16 dBi Sector Antenna+ Box - Sector Antenna - Ethernet
Wi-Fi
Delivered between Wed, 27.5. and Wed, 3.6.
Only 4 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
IT Elite SRA-SE50016V - 5 GHz, 16 dBi Sector Antenna + Box
The professional sector antenna operates in the 5 GHz band with a gain of 16 dBi and vertical polarization. The delivery includes a weatherproof housing with the sector antenna and ample space for a RouterBOARD or other electronic devices.
Features:
  • 16 dBi sector gain
  • Vertical polarization
  • Special weatherproof housing for outdoor use
  • Suitable for Mikrotik RouterBOARDs
  • High-quality construction
  • Robust mounting elements
  • Easy alignment and installation
  • Designed for use in any weather
Applications:
  • 5 GHz band Wireless LAN
  • IEEE 802.11a WLAN systems
  • RLAN
  • WiMAX
  • Point-to-multipoint applications
Electrical Properties:
  • Frequency: 5.1 - 5.9 GHz
  • Gain: 16 dBi
  • Polarization: Vertical
  • Horizontal beamwidth: 90° (-3 dB), 120° (-6 dB)
  • Vertical beamwidth: 10°
  • VSWR:
  • Impedance: 50 Ohm
  • Front to Back ratio: > 35 dB
  • Lightning protection: DC grounding
Housing Properties:
  • Technology: Microstrip
  • Material: UV-resistant
  • Color: Gray
  • Minimum temperature: -40°C
  • Maximum temperature: 80°C
Mechanical Properties:
  • Compatible with: RB411, RB433, and RB600 series
  • Connector: N-socket
  • Housing connection: Waterproof Ethernet connector
  • External dimensions: 385 x 385 x 80 mm
  • Weight: 2.4 kg / 5.3 lbs.
Key specifications
Antenna type
Mobile radio antennaWLAN Antenna
Wi-fi frequency
5 GHz
Application range
Outdoor
Operating temperature
-40 - 80 °C
General information
Item number
Manufacturer
Itelite
Category
Network antenna
Manufacturer No.
SRA-SE50016V
Release date
Antenna properties
Antenna type
antenna reception
Wi-Fi
Antenna gain
16 dBi
Wi-fi frequency
5 GHz
Application range
Outdoor
Operating conditions
Operating temperature
-40 - 80 °C